Як відновлюють міст через Західний Буг, що впав на свята

3 травня у Львівській області стався обвал мосту на дорозі Н-17 Львів — Радехів — Луцьк. Він був у передаварійному стані та за 60 років експлуатації жодного разу капітального не ремонтувався.

Сьогодні підрядною організацією були розпочаті роботи з ліквідації наслідків руйнування. За день розібрали та вивезли частини заваленої секції мосту. Будівництво нового мосту розпочнеться вже найближчим часом, після того, як буде визначено компанію-підрядника.

«Руйнування мосту на дорозі Н-17 викриває ще одну хронічну проблему. Міст, побудований у 1960 році жодного разу капітально не ремонтувався. При цьому, під час ремонту дороги у 2015–2017 міст теж не чіпали — просто зняли верхні шари асфальту та влаштували нові. І урочисто відкрили косметичний ремонт.

З 2020 року усі проєкти навіть поточного середнього ремонту Укравтодору обов’язково проходять експертизу та наукову секцію, завдяки цьому усі наші ремонти мають обов’язкове посилення основи, а ремонт ділянки дороги обов’язково включає ремонт мостів та шляхопроводів» — розповідає Олександр Кубраков, Голова Укравтодору.

Більшість мостів України були побудовано у 60–70-ті роки минулого століття, а за останні 30 років нові мости майже не будувались. Поодинокі спроби будівництва часто перетворювались на багатолітні довгобуди.

Тотальне недофінансування галузі та ігнорування важливості питання експлуатаційного утримання призвело до того, що стан мостового господарства в Україні наблизився до критичного.

Проведене у 2020 дослідження мостового господарства показало, що негайного ремонту потребують 895 штучних споруд по всій Україні. З них 169 — вже у передаварійному стані.

Зі стартом Національної програми відновлення мостів ситуація кардинально змінилась. Лише за 2020 рік вдалось оновити 158 мостів — це у понад 5 разів більше, ніж сумарно за попередні 4 роки. План на 2021 рік — не менше 160 мостів. Всього до 2025 року планується оновити майже 1400 мостів.

Успішна історія реконструкції мосту через р. Чортомилик на дорозі Н-23 підтверджує — в Україні є всі необхідні ресурси для забезпечення якісного, а головне — оперативного, процесу будівництва.